Britannia 1/10 uncji Platyny 2018
"Britannia jest personifikacją Brytanii w stylu antycznym (klasycznym). Wzorzec dla późniejszych przedstawień tego rodzaju stanowiły rzymskie emisje monet brązowych z czasów panowania Hadriana i Antonina Piusa. Dla upamiętnienia ich dokonań na terenie Brytanii (np. budowa Wału Hadriana, Wału Antonina) bądź względem tej prowincji cesarstwa, na rewersach monet rozmiennych umieszczano alegorię w postaci uosobienia prowincji Britannii wyobrażonej jako siedząca postać kobieca oparta o krągłą tarczę i dzierżąca włócznię lub znak wojskowy (vexillum). Na angielskich monetach (półpensówka i farthing) wyobrażenie to zostało wprowadzone w XVII wieku za panowania Karola II, przy czym ujęcie postaci i jej atrybuty wskazują, iż musiała być ona oparta na rzymskim pierwowzorze. Nieznacznie modyfikowana z biegiem czasu, alegoria Brytanii nabrała szczególnego znaczenia w czasach wiktoriańskich i w okresie obydwu wojen światowych, zachowując je co najmniej do lat 50. XX wieku, kiedy to odgrywała ona istotną rolę w propagandzie imperium brytyjskiego."
Royal Mint jest jedną z najstarszych mennic europejskich, produkuje monety i ordery dla ok. 60 państw świata oraz ma wyłączność na produkcję funtów i odznaczeń państwowych w Wielkiej Brytanii. Wydaje również wiele monet okolicznościowy, zarówno bulionowych jak i kolekcjonerskich. Wśród ostatnich edycji warto wymienić srebrną monetę z okazji 60-lecia panowania królowej Elżbiety II, serię monet z okazji Olimpiady w Londynie czy serię „Celebration of Britain”, która symbolicznie prezentuję Wielką Brytanię w aspekcie cielesnym, duchowym i umysłowym.
Awers jest modyfikowany w każdym nieparzystym roku wydania. Przedstawia wizerunek Królowej Anglii, Elżbiety II, w koronie. Można na nim również znaleźć informację o wartości nominalnej (10 funtów).
Rewers przy każdej edycji monety pozostaje niezmienny. Przedstawia tradycyjną postać Britannii, uzbrojoną w trójząb i tarczę. Dodatkowo można na nim znaleźć informacje o czystości oraz masie platyny.