Stanisław August Poniatowski 2005
Srebrna moneta z podobizną ostatniego król Rzeczypospolitej Obojga Narodów Stanisława Augusta Poniatowskiego. Za jego rządów została wprowadzona w życie w dniu 3 maja 1791 nową konstytucję państwową. Zgodnie z postanowieniami konstytucji król stanął na czele Straży Prawa, zyskując tym samym kierownictwo dyplomacji polskiej i polityki zagranicznej państwa oraz kontrolę nad działalnością władz wykonawczych. Była to pierwsza konstytucja w Europie i druga na świecie.
Awers przedstawia ilustrację orła, który reprezentuje godło Rzeczypospolitej Polskiej, nominał oraz rok bicia monety. Powyżej znajduję się napis RZECZPOSPOLITA POLSKA.
Rewers przedstawia wizerunek Stanisława Augusta Poniatowskiego.Z prawej strony znajduje się królewski monogram oraz lata życia króla. Z lewej strony półkolem napis: STANISŁAW AUGUST PONIATOWSKI.