Big Five

The Big Five

Nowa seria monet, która debiutowała na rynku w lutym 2019 roku. Od pierwszych chwil przykuła uwagę inwestorów i kolekcjonerów całego świata. Nie bez przyczyny – produkty zaprojektowano w piękny, a zarazem unikatowy sposób.

Prosto z Afryki

Za produkcję serii Wielka Piątka odpowiada Mennica Południowej Afryki. Projekt przedstawiać ma pięć najpopularniejszych i zarazem najbardziej niebezpiecznych mieszkańców tej części kontynentu: słonia afrykańskiego, czarnego nosorożca, lwa, bawołu afrykańskiego i bufalloparda. Harmonogram mennicy zakłada terminowy program sprzedaży oraz zmienność wizerunków.

Debiut serii

Debiut serii odbył się podczas międzynarodowych targach w Berlinie 2019, kiedy to zaprezentowano pierwszą monetę z wizerunkiem Słonia afrykańskiego. Wszystkie srebrne monety bulionowe będą posiadać wspólne cechy takie jak waga wynosząca 1 uncję, próba kruszcu .999 oraz ograniczony nakład liczący 15 000 sztuk dla każdej monety. Oprócz srebrnych walorów, seria została wzbogacona o monety kolekcjonerskie oraz egzemplarze złote oraz platynowe.

Każde z tytułowych zwierząt będzie zdobić zarówno awers jak i rewers monety. Na awersie znajdziemy niezwykle precyzyjne odzwierciedlenie wizerunku stworzenia, opatrzone napisem „South Africa”, nazwą i rokiem emisji serii oraz herbem RPA.

Rewers z kolei będzie miał formę unikatową, opartą na umieszczeniu dwóch połówek głowy danego ssaka obok siebie. Ułożenie więc dwóch monet w bliskiej odległości pomoże nam stworzyć postać jednego zwierzęcia; kilku zaś – da nam całe stado. Centralna część rewersu zawierać będzie informację o wadze, nominale i czystości użytego kruszcu. W tym przypadku będzie to kolejno: 5 Randów, 1 uncja oraz próba 999.

Termin „Wielka Piątka Afrykańska” stworzony został przez myśliwych i funkcjonuje od czasów, kiedy polowanie na tzw. wielką zwierzynę było w tym kraju legalne.

W trosce o naturę

Odnosił się do zwierząt, które dla polujących stanowiły spore zagrożenie. Co istotne, oprócz tych najbardziej niebezpiecznych – takich jak lew, nosorożec czy lampart – znalazł się w niej także słoń i bawół. Te ostatnie bowiem słyną ze swej waleczności w momencie zranienia lub konieczności ochrony młodych.

Niestety, dzisiaj każdemu z tych gatunków grozi wyginięcie. Jak twierdzą przedstawiciele South African Mint, The Big Five to nie tylko swoisty hołd dla potęgi i wspaniałości każdego z tych zwierząt czy kolejny projekt inwestycyjny.

To także próba zwrócenia uwagi na ogromny problem, jakim jest wymieranie najpiękniejszych zwierząt RPA oraz konieczność zapewnienia im właściwych warunków przetrwania.

Wielka Piątka: specyfikacja

Forma: Srebrna moneta
Nominał: 5 Rand
Stop: Ag .999
Waga: 1 uncja
Średnica: 38,7 mm
Rant: Ząbkowany
Stan zachowania : Menniczy
Producent: The South Africa Mint
Nakład (szt.): 15 000

Polecamy produkty z serii Big Five:

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.70 / 5.00 5492 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-28
polecam
2024-05-27
WSZYSTKO NA CZAS
pixel