Koala 1 uncja Srebra 2013
"Koala (Phascolarctos cinereus) jest gatunkiem torbacza z rodziny koalowatych, nadrzewnego zwierzęcia roślinożernego, zamieszkującego wschodnią Australię. Koala schodzi na ziemię tylko po to, by przejść na kolejne drzewo. Żyje samotnie lub w niewielkich grupach złożonych z samca i kilku samic. Jest jedynym współcześnie żyjącym przedstawicielem rodzaju Phascolarctos. Słowo koala pochodzi od słowa gula z języka Dharuk.
wymiary: 60–85 cm
masa ciała: 8–15 kg
okres godowy grudzień-marzec (na półkuli południowej jest wówczas lato)
ciąża: 25–35 dni
liczba młodych: 1 młode raz na 2 lata
dojrzałość płciowa: samce 3–4 lata, samice 2–3 lata
długość życia: 15–20 lat
Koala jest popularnie nazywany "misiem koala", co błędnie sugeruje pokrewieństwo z niedźwiedziami. Występuje wzdłuż wybrzeża Queensland, Nowej Południowej Walii oraz Wiktorii. Większość swego życia spędza na najwyższych gałęziach drzew eukaliptusowych. Jest zwierzęciem aktywnym nocą. Jego układ trawienny umożliwia trawienie jedynie liści wybranych gatunków roślin. Koala preferuje eukaliptusy (Eucalyptus), ale uzupełnia też dietę liśćmi kilku gatunków z rodzajów Corymbia, Angophora, Lophostemon, banksja (Banksia), Leptospermum i Melaleuca. Dorosły osobnik zjada dziennie od 0,5 do 1 kg liści. Wodę pije rzadko, dopiero gdy z powodu suszy zmniejsza się jej ilość w liściach, pije częściej. Od 1927 r. koala jest objęty całkowitą ochroną."
Ta srebrna moneta bulionowa wybijana jest z kruszcu o najwyższej próbie czystości (999). Jest także najnowszą monetą produkowaną przez australijską mennicę, Perth Mint, od 2007 roku. Prawny środek płatniczy w Australii. Pochodzi z serii "Odkryj Australię", która prezentuje słynące z występowania w tym regionie zwierzęta: koalę oraz kookaburrę. Seria ta jest produkowana już od ponad dwudziestu lat. Doskonały sposób na inwestowanie kapitału w metale lokacyjne. Polecana inwestorom ceniącym sobie walory estetyczne kruszcu i precyzję jego wykonania.
Perth Mint jest najstarszą do tej pory istniejącą mennicą w Australii. Została założona w 1899 roku i służyła w tym czasie jako placówka brytyjskiej Royal Mint, bijąc monety na potrzeby australijskiego rynku z lokalnie wydobywanych kruszców. Od 1987 roku znana również pod nazwą Gold Corporation, do dnia dzisiejszego przerabia ok. 60% wydobywanego w Australii złota. Funkcjonuje jako jeden z najlepszych producentów sztabek i monet bulionowych.
Awers przedstawia wizerunek Królowej Wielkiej Brytanii, Elżbiety II, zaprojektowany przez Iana Rank-Broadley’a. Widnieje na nim także wartość nominalna monety (1 dolar) oraz napis "Australia".
Rewers ilustruje wizerunek koali, który zmienia się co roku.